Szakemberként nap mint nap találkozom a párkapcsolatok e kettősségével. A kapcsolatokat egy időskálára helyezve azt tapasztalhatjuk, hogy azok dinamikája folyamatosan változik. Vajon mi ennek az oka, mi van ennek hátterében? Írásomban ezen kérdéseket igyekszem megválaszolni.
Az a bizonyos rózsaszín köd
Ha férfi és nő sikeresen túljut az ismerkedési fázison, úgy az esetek nagy számában jutnak el a szenvedélyes szerelem szakaszába. Az „érintettek” szinte szárnyalnak és rendkívül intenzív érzéseket élnek meg együtt. Szakértők szerint ez az első fázis általában másfél-két évig tart. Jellemzi ezt az időszakot, hogy a felek idealizálják társukat, nem ritka, hogy életük értelmét is belőlük eredeztetik. Ez a vibráló időszak azonban veszélyeket is rejt magában. Hajlamosak vagyunk ilyenkor arra, hogy társunk hibáit nagyvonalúan elnézzük, azonban a szerelmi intenzitás csökkenése után már érzékeljük ezeket, amelyekből aztán konfliktusok is kialakulhatnak.
Hogyan tudjuk kezelni ezeket a problémákat?
Talán a legfontosabb, hogy hagyjunk időt egymás „tanulására”, éljük meg élményeinket és érzéseinket, illetve ne siettessük a dolgokat. Ezen a téren elkövetett hibák mutatkoznak meg nagyon sokszor olyan pároknál, akiknél minden egy kicsit gyorsabban történt a kelleténél. Pár hetes ismerkedést követően összeköltözés, egy-két hónap és már az anyakönyvvezető előtt áll az ifjú pár és nem kell sokat várni a gyermekáldásra sem. Ezek akár egy csodás kapcsolat állomásai is lehetnek, de nagyon sokszor a párkapcsolati válság gyökereit jelentik.
Mi ennek az oka?
Manapság mindenki mindent azonnal akar. Felgyorsult világunknak ez szinte törvényszerű velejárója. Egy nagyon fontos dolgot azonban figyelmen kívül hagyunk: az ember nem erre a „sebességre” lett tervezve! A párkapcsolat kezdeti szakaszában meg kell lenni az udvarlásnak, mert ennek hiányában a felek fontos, hosszú távra kiható, mondhatni „alapozó” élményektől fosztják meg magukat. Időre van szükség ahhoz is, hogy a te meg énből megszülessen a MI. Ha ezt elsietik frusztrációt okozhat, ami akár a kapcsolat végét is eredményezheti. Ha például valamelyik fél nem áll készen az együttélésre, házasságkötésre vagy éppen a gyermekvállalásra, de a másik iránt érzett érzései megakadályozzák abban, hogy ezt kifejezésre juttassa, szinte borítékolható, hogy viszonylag rövid időn belül párkapcsolati problémákkal szembesülnek.
Mit adhat nekünk ha megadjuk a módját?
Ha elsietjük a dolgokat, akkor tulajdonképpen gyorséttermi tempóban fogyasztunk el egy hét fogásos gourmet vacsorát, melynek aztán émelygés lesz az eredménye. Fordítsunk kellő időt párkapcsolatunkra és fogyasszuk élvezettel annak minden egyes fogását. Ez a csodálatos időszak így adhat egy stabil bázist ahhoz, hogy párkapcsolatunk tovább bontakozhasson egy olyan egységgé, amely sikeresen képes megküzdeni a jelentkező konfliktusokkal.
Szeretettel ajánlom figyelmükbe következő írásomat is, melyben a konfliktusok forrásait kezdem boncolgatni.