A fenti kérdésre nincsenek egyszerű válaszok, ugyanis minden egyes esetnek más megoldása van. Ezt erősen befolyásolja a résztvevők érzékenysége, toleranciája és személyisége. Előző írásomat ott fejeztem be, hogy a megcsalás után általában egy rendkívül intenzív, érzelmileg felfokozott állapotban vannak a felek. Mint ahogy egy baleset után először a csontoknak kell összeforrnia és csak utána kezdődhet a gyógytorna, úgy a megcsalást követően is először túl kell esni a sokkon, hogy aztán nekiállhassunk az okok felderítéséhez.
Esély a fejlődésre
Vannak akik egy megcsalás okozta bizalomvesztést nem tudnak tolerálni és véget vetnek a kapcsolatnak. Ez persze nem azt jelenti, hogy ők a kapcsolat lezárásával megszabadulnak lelki gyötrelmeiktől is. Csak úgy tudnak tanulni az esetből, ha egy tudatos gyászmunkát végeznek. Sok olyan pár van, akik a megcsalást követő időszakot az okok vizsgálatával töltik, így igyekeznek rendezni a kapcsolatot. Ezen a területen viszont sok kockázat van! Fontos, hogy a pár tagjai a megcsaláshoz vezető okokat derítsék fel, ne pedig annak részleteit feszegessék, hogy párjuk mikor, hol, hányszor és hogyan csalta meg őket! Ezek az információk sokkal inkább falat húznak kettejük közé, mintsem a továbblépés esélyét növelnék. Igazán akkor adnak esélyt a közös fejlődésre és folytatásra, ha őszintén feltárják a valódi okokat. Ezek megtalálása egyben az elérendő minimum is, mivel ha erre nem kerül sor, akkor a feldolgozatlan okok később problémát okoznak.
A folytatás nehézsége
Az okok sikeres felderítése után következhet a folytatás részleteinek közös kidolgozása. Ez az időszak komoly toleranciát kíván meg a felektől, ugyanis az elveszett bizalom nem fog egyik pillanatról a másikra visszatérni. Gondoljunk bele abba, hogy a megcsalás például a munkatárssal valósult meg! Hogyan tudja a megcsalt fél azt a helyzetet elfogadni, hogy párja továbbra is azzal a bizonyos harmadikkal dolgozik egy irodában? Sok esetben elkerülhetetlen a munkahely váltás. Bárhogy döntsenek is a felek, fontos, hogy ezt abból a meggyőződésből tegyék, hogy ez kapcsolatuk megjavításának záloga.
Irány a tettek mezeje!
Ha az előbbikben felsorolt akadályokat sikerrel vették a felek, akkor jöhet annak kidolgozása, hogy mit tehetnek annak érdekében, hogy ismét egy támogató, tartalmas kapcsolatban éljenek. Érdemes ismét megbeszélni, hogy mik azok a célok, amiket el szeretnének érni, ugyanis ennek komoly összekovácsoló hatása van. Fontos, hogy vegyék figyelembe egymás szükségleteit, igényeit és beszéljék meg, hogy ezeket miként fogják kielégíteni. Különösen hatékony lehet az együtt töltött minőségi idő és a tartalmas kommunikáció.
A megvalósításhoz is két ember kell!
Említettem, hogy a krízis kialakulásában mindkét félnek megvan a maga szerepe. A kiút is csak együtt lehetséges! Így ha a megcsalt fél áldozatszerepbe „ereszkedik” és azt várja, hogy vezekeljen a „bűnös”, akkor nem az előre mutató megoldást választja. A sikeres kríziskezelés felnőtt emberek együttműködésén alapul, akik figyelnek egymás és saját érzéseire.
Mielőtt végleg eldobnának egy kapcsolatot, talán érdemes megfontolni a fent írtakat.