A párkapcsolati problémák okait keresve gyakran kerül előtérbe a felelősségvállalás kérdésköre. Ennek persze életünk valamennyi területén komoly jelentősége van, de a párkapcsolatokban kifejezetten élesen megmutatkozik ennek hiánya vagy nem elégséges volta. Nézzük hát milyen jelenségek kíséretében jelennek meg a problémák.
Mi a felelősségvállalás?
Legegyszerűbben fogalmazva akkor beszélünk felelősségvállalásról, ha valaki képes arra, hogy a vele történt dolgokat tudja úgy vizsgálni, hogy azokban meglátja saját szerepét is. Számos ember keseríti saját életét azzal, hogy az őt érintő eseményeket önreflexió nélkül elemzi. Ennek törvényszerű következménye, hogy a felelősséget csak a másik emberben lesz képes meglátni, saját magában nem. Az első és legfontosabb összetevő ezen a területen tehát az, hogy fel tudjuk tenni saját magunknak a kérdést: Mivel járultam hozzá a történtekhez? Onnan fogjuk tudni, hogy fejlődtünk ezen a területen, ha már lesznek válaszaink is a feltett kérdésekre.
Hogyan hat a felelősségvállalás a problémák kezelésére?
Mihelyt meglátjuk és elismerjük egy szituációban saját felelősségünket, máris nagyobb az esély arra, hogy emberi megoldása legyen az ügynek. Ebben az esetben ugyanis empatikusabbak tudunk lenni a helyzet többi szereplőjével is, ami záloga lehet a közös probléma megoldásának. Kellő gyakorlás után eljuthatunk ahhoz a felismeréshez, hogy azok a helyzetek amikbe kerülünk, annak lehetőségét hordozzák magukban, hogy tanuljunk belőlük. Ez a folyamat hozzájárul ahhoz, hogy egyre érettebb legyen személyiségünk.
Tényleg ilyen egyszerű?
A rövid válaszom igen. A munkámból szerzett tapasztalatból azonban tudom, hogy ez sok embernek okoz komoly nehézségeket. Az okok boncolgatása során aztán felszínre kerülnek a háttérben meghúzódó problémák. Az egyik kiemelkedő hiba, hogy sokan képtelenek az „itt és most” szabályai szerint élni. A szó szoros értelmében legyünk jelen élethelyzeteinkben és ez kommunikációnkban is legyen tetten érhető! Például ha konfliktusba keveredünk valakivel, akkor a felmerülő problémákról beszéljünk és ne egy korábbi, megoldatlan helyzet sérelmeit akarjuk „megtorolni”! Sokat segíthet a helyzetek megoldásában az is, ha figyelünk a konfliktusok során felmerülő érzéseinkre és ezeknek hangot is adunk úgy, hogy közben kerüljük a vádaskodást.
„A párom egyszerűen lemos a pályáról a szövegével!”
A hozzám forduló pároknál gyakran tapasztalom, hogy eltérő az önérvényesítési képességük. Általában a jobban kommunikáló fél „nyeri” a konfliktus szituációkat, amit a másik fél nehezen él meg. Klienseim úgy fogalmazzák meg ezt a dolgot, hogy „A párom egyszerűen lemos a pályáról a szövegével!” Ezekben a helyzetekben is van megoldás, amit ismét érzelmeink táján kell keresnünk! Szedjük össze bátorságunkat és merjük kimondani érzéseinket! Még a legnagyobb „dumást” is megérinti az őszinte érzelem kifejezés.
Legyen párunk a legfőbb szövetségesünk!
A leghatékonyabban akkor tudunk közeledni egymáshoz, ha felismerjük azt, hogy előre haladni egymást támogatva a legkönnyebb. Ha így teszünk, akkor kevésbé leszünk frusztráltak és a kettőnk közötti kötelék is erősebb lesz. Vágjunk hát bele bátran és őszintén ebbe az izgalmas „munkába”!