Látszólag egyszerű megválaszolni a címben feltett kérdést, amikor azonban döntési helyzetbe kerülünk számos újabb kérdés merül fel…
A választást alapvetően nehezíti az a körülmény, hogy a keresőnek konfliktusa van valakivel, amit meg szeretne oldani, de önerőből eddig ez nem sikerült. Ez rendszerint azzal jár együtt, hogy az emberben feszültség generálódik, erős érzelmek törnek benne felszínre, és így bizony nem mindig sikerül objektíven közelíteni a kérdést.
Vegyük számba a döntési szempontokat!
Ajánlás
Könnyebb helyzetben van, ha van olyan ismerőse, aki már járt mediátornál és személyesen tud beszámolni tapasztalatairól, az eljárás előnyeiről, a folyamatról, az eljáró mediátor munkájáról. Mivel Magyarországon napjainkban sem túl ismert az eljárás, ezért kevés embernek vannak személyes tapasztalatai. Ennek okán marad az internetes keresés.
Szimpátia
Az internetes keresés alkalmával azt fogja tapasztalni, hogy nagy számú mediátor található a piacon. Nyilván mindenki szépet és jót fog leírni magáról, akkor hát hogyan válasszunk? Támaszkodjunk belső megérzésünkre és válasszuk ki a szimpatikus „jelölteket”! A weboldalon található információk inspiráló hatásúak lehetnek, a fénykép, a bemutatkozás esetleg a blogbejegyzések tükrözhetik a mediátor értékrendjét, stílusát, emberségét.
A tájékozódás aktívabb módja amikor kérdéseket intézünk a mediátorhoz, felvilágosítást kérünk tőle a mediációval kapcsolatban. Ha ezt telefonon tesszük tovább bővíthetjük a mediátorról kialakult képünket. Hallhatjuk mennyire összeszedett, hogyan kommunikál, empatikus-e, mennyire lényegre törő, stb.
A weboldalon érdemes áttekinteni az ügyfelek visszajelzéseit is. Ezekből kiderülhetnek, hogy milyen típusú problémákat oldott már meg másoknak, mik az erősségei, másoknak mi jelentette a legnagyobb segítséget.
A mediátor képzettsége
Tudnunk kell azt, hogy a mediátornak felsőfokú végzettséggel kell rendelkeznie és el kell végeznie az Igazságügyi Minisztérium által elfogadott mediátor képzést. Felmerülhet Önben a kérdés: Hogyan tud a mediátor különböző élethelyzetek megoldásában közreműködni, olyanokban is melyekben esetleg nem rendelkezik szakértelemmel? A válasz egyszerű, a mediátor a konfliktusok szakértője nem pedig a vita tárgyát képező témának. Persze előfordul, hogy a sikeres konfliktus megoldás érdekében speciális ismeretekre is szükség van, ilyenkor azonban lehetőség van szakértőt bevonni a mediációba. Meg kell azonban jegyeznem, hogy például válási mediációnál kifejezetten jól jön, ha a mediátor megfelelő jogi képzettséggel rendelkezik. Ennek az az oka, hogy az úgynevezett megegyezéses váláshoz a törvény meghatározza azokat a feltételeket, amelyekben a feleknek meg kell egyezniük. Ezekkel összefüggésben azonban számos további kérdés merül fel, amit jogi ismeretanyag nélkül nem lehet megválaszolni.
Személyes találkozás
A mediáció jellemzően úgy történik, hogy a mediátor külön-külön találkozik a felekkel úgynevezett előzetes megbeszélésen. Itt részletes tájékoztatást ad a mediációval kapcsolatos valamennyi tudnivalóról. A felek ilyenkor tudják a mediátorról kialakított képet teljessé tenni. Az esetek többségében a felek itt győződnek meg arról, hogy megérzéseik jók voltak-e a mediátor személyét illetően, tehát mintegy csekkolják, hogy a mediátorról beszerzett információk szinkronban vannak-e a valósággal? Ha a mediátor hiteles, akkor felek itt hozzák meg a végleges döntést és felkérik a mediátort a közvetítésre.
Díjazás
A törvény előírása szerint a közvetítésért díjazás jár, ennek mértékében a felek szabadon állapodnak meg. Fontos azonban tudnunk, hogy a díjazás mit foglal magában?
A díj egyik eleme maga a közvetítői tevékenység. A mediáció célja, hogy hozzásegítse a feleket ahhoz, hogy vitájukat konszenzussal zárják le és ezt írásbeli megállapodásban rögzítsék. Tudnunk kell tehát, hogy a mediátor díja a közvetítésen kívül magában foglalja-e a megállapodás írásba foglalását is? További költséget jelenthet ha szakértőt kell bevonni a mediációba, így ha van lehetőségünk, olyan mediátor választása célszerű, aki rendelkezik a vita megoldásához szükséges szakértelemmel is. A mediátor a díjazást megadhatja óradíj formájában, de nem ritka, hogy csomagárat határoznak meg. Összegezve: előre tisztázzuk le, hogy mikor és mennyit kell fizetnünk, a kifizetett díj pontosan mit foglal magában, várhatóak-e további költségek?
Földrajzi távolság
Szándékosan hagytam utoljára annak vizsgálatát, hogy milyen messze van tőlünk a mediátor? Nem vitatom, praktikussági szempontból jól jöhet, ha lakóhelyünkhöz közel találunk mediátort, viszont arra bíztatok mindenkit, hogy ne ez legyen a döntő szempont! Vizsgáljuk meg az összes fent tárgyalt tényezőt és így hozzunk megfontolt döntést! Hiába van helyben egy mediátor, ha nem szimpatikus számunkra, nem rendelkezik kellő szakértelemmel vagy összességében drágábban dolgozik, mint egy másik helyen működő szakember.
Vegyük számba a döntési szempontokat!