Valljuk be őszintén, egy párkapcsolat lezárásához pallérozott személyiségre van szükség! Ennek hiányában ugyanis nehezen tudunk megküzdeni az elénk kerülő problémákkal…
A váló felek érzelmi állapota rendkívül eltérő lehet, melyet befolyásol a válást megelőző válság időtartama, a váláshoz vezető okok mibenléte, a váló felek vérmérséklete, de még családi „mintázataink” is. Ezt az időszakot a felek érzelmi instabilitása jellemzi: az egyik pillanatban tisztán látnak mindent, a másikban totális káoszt éreznek maguk körül.
Mi a közös eleme valamennyi válásnak?
Alapvetően a bizalomvesztés, ami nélkül – jól tudjuk – nem működik igazi kapcsolat. A felek nem ritkán úgy írják le ilyenkor a társukat, mint egy idegent, akit igazából nem is ismernek. A krízis hosszától függően aztán további tünetek jelentkeznek, mind mentálisan, mind fizikálisan.
Milyen nehézségekkel szembesülünk váláskor?
Egyből az első kérdés: hogyan váljunk el? Célszerű és emberségesebb választás, amikor a felek saját maguk döntenek a sorsukról, tehát ha a válás közös megegyezéssel történik, de persze ez csak a technikai „oldala” a kérdésnek. Ha igazán jól akarunk kijönni ebből a helyzetből, akkor dolgoznunk kell a lelki tényezőkön is. Ebben hasznunkra lehet egy segítő szakember, akinek a közreműködésével számba tudjuk venni a váláshoz vezető belső okokat, megtaláljuk azok lelki hátterét, majd a folyamat végén felelősséget tudunk vállalni a velünk történtekért. Ez bizony sok fájdalommal járhat, de e nélkül nem tud fejlődni személyiségünk, sőt a jövőben nagy valószínűséggel újra és újra el fogjuk követni azon hibáinkat, melyek a váláshoz vezettek.
Nem tudok elmenni egy kérdés mellett: ügyvéd vagy mediátor?
Jogászként és mediátorként azt mondom, hogy egy válás kapcsán mindkét szakembernek megvan a maga szerepe. Legyünk tisztában azzal, hogy az ügyvéd a saját ügyfelét képviseli, a mediátor pedig abban segít, hogy a felek közösen jussanak el a mindegyikük számára győztes megoldásig, amiben az emberi tényezők nagy szerepet kapnak. Sok ügyvéd jól látja ezt és a mediációra, mint kiegészítő eljárásra tekint, azonban sokuktól még távol áll ez a tevékenység, pedig a mediátornál született megállapodás teljes értékűen felhasználható a bírósági eljárásban!
Legyen bármi a felek választása, tudniuk kell, hogy váláskor nem csak a hivatalos részét kell zárni a kapcsolatnak, hanem a lelki problémákat is kezelni kell, különben még a válás utáni évekre is konzerválhatjuk negatív érzéseinket.
A legnehezebb kérdés: GYEREKEK
Ha egy boldog kapcsolatban élő párt megkérdeznék arról, hogy kitennék-e gyermeküket a bírósági eljárás viszontagságainak, bizonyosan azt a választ kapnám, hogy NEM. Ehhez képest a válások jelentős hányadánál erre is sor kerül. Az érzelmileg meggyengült felek sok esetben a gyerekekkel manipulálják társukat, olykor azok lelki gyötrődéseit sem veszik figyelembe! A gyerekekhez mindkét félnek joga van, mindketten szeretik, cselekedjenek hát ennek szellemében! A legfontosabb, hogy soha ne döntsünk indulatból! Ha egy mód van rá, magunk jussunk egyezségre ebben a kérdésben és ennek kialakításához vegyünk igénybe szakember segítségét!
A bíróság az elé kerülő ügyben döntést fog hozni, ettől azonban sokszor még a pernyertes félnek is keserű lesz a szájíze. Éljünk hát a törvény adta jogunkkal, hozzunk döntést saját sorsunk felől, és ha ehhez az kell, tegyük félre sértődöttségünket, önérzetünket, megbántódottságunkat és adjuk át az irányítást lelkiismeretünknek!