Napjainkban viszonylag magas a válások száma, aminek egyenes következménye, hogy egyre több a mozaikcsalád is. Jellemzője ennek a családmodellnek, hogy megduplázódik a szülők, nagyszülők száma és jelentősen bővül a rokonság. Ez ideális esetben eredményezheti a szeretetteli emberi kapcsolatok bővülését, azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy komoly nehézségekkel kell szembenéznie az érintetteknek.
Válást követően előbb-utóbb minden embernek természetes igénye támad egy új társas kapcsolatra. Amikor az elvált szülők oldalára megérkezik a vágyott partner, akivel közös életet kezdenek, létrejön a mozaik család. Ez rendkívül sokféle lehet, attól függően, hogy a pár egyik, másik vagy esetleg mindkét tagja hoz-e gyermeket az új családba. Még tovább színesítheti a helyzetet, ha az új kapcsolat gyümölcseként megszületik a közös gyermek. Nézzük most azokat a területeket, ahonnan a problémák eredhetnek.
Ex feleség/férj
Egy kapcsolat lezárása után maradhatnak olyan kérdések, amelyek továbbra is érintik a feleket. Ide tartoznak az anyagi kérdések a vagyon elosztásáig, de a legfontosabb a közös gyermekek nevelése. Válás után a gyermek általában valamelyik fél nevelésébe kerül. A másiknak ilyenkor jellemzően a láthatások időtartamára szorul vissza a szülői szerep gyakorlása, ami frusztrációt okozhat nála. Tovább nehezíti a helyzetet, ha a szakításra egy harmadik miatt kerül sor, ugyanis ez igencsak heves érzelmeket generálhat a mellőzött félnél. Mindezen folyamatoknak lehet egy olyan hatása, hogy a felek a gyermekek felhasználásával akarják manipulálni volt társukat, és így próbálnak törleszteni vélt vagy valós sérelmeikért.
Új helyzet
A gyermekek számára is új helyzet áll elő, felváltva vannak az egyik, illetve másik szülőnél, ami önmagában is nehéz helyzet számukra, mert más környezethez, más szabályokhoz kell alkalmazkodniuk. Súlyosbítja a helyzetet, ha a két új család értékrendje nagymértékben eltérő, vagy a válás után az egyik fél „megindul a lejtőn”. Ezt a mindenkinek nehéz helyzetet úgy lehet optimálisan rendezni, ha a volt társak felismerik, hogy a közös gyermek sorsa mindkettejük közös felelőssége, ezért ehhez együtt kell működni, nem szabad azonban a gyermekeket önös céljaik elérésére felhasználni.
Az új család
Legalább ennyi problémát hozhat felszínre az új családi felállás. A felek ugyanis keresik azokat a kerteket, amelyekhez igazodva kell a gyermekek nevelését megoldani. „Ne szólj bele, nem vagy az apám!” „Tudtál volna segíteni, mégsem tetted meg!” Csak egy-két tipikus mondat, melynek elhangzásától félnek az érintettek. Ezeket csak úgy tudjuk elkerülni, ha létrehozzuk az új család szabályait, amihez aztán mindenki tud igazodni. Ebbe vonjuk be a gyerekeket is. Persze az összecsiszolódáshoz sok őszinte beszélgetésre lesz még szükség.
Rivalizálás
Mozaikcsaládok esetén olyan gyermekek kerülnek egy családba, akik között korábban nem volt kapcsolat. Rendkívül érzékenyek ezek a gyerekek az igazságtalanságokra, nem egyenlő mérce alkalmazására. Körültekintően kell a szülőknek eljárni ahhoz, hogy cselekedeteik ne indítsanak el negatív folyamatokat. Emellett az azonos nemű gyermekek között van egy természetes rivalizálás, amit egészséges mederben kell tartani.
Persze a gyermekek részéről is megnyilvánulhatnak olyan cselekedetek, melyek a nevelő szülő ellen irányulnak. Legyünk ilyenkor türelmesek, megértőek ugyanis ezek hátterében sokszor tudattalan működések húzódnak meg.
Ahhoz, hogy a negatív folyamatokat megelőzzük, célszerű szakember segítségét igénybe venni!